środa, 29 lutego 2012

Czas gotowania na parze

UPDATE 30 lipca 2012r.

Gotowanie na parze jest bardzo zdrowe - to wiadomo nie od dziś. Jednak różni się ono od zwyczajnego gotowania i czasem sprawia jeszcze kłopot. Na przykład czas gotowania warzyw jest inny. Na pewno możemy odliczyć czas na zagotowanie się wody. A ile czasu trwa samo gotowanie? Z własnego doświadczenia wiem, że czas gotowania podany na różnych stronach z przepisami różni się od tego, który w rzeczywistości jest potrzebny. Zależy on od ilości, "grubości" i świeżości warzyw, a nawet od tego na którym piętrze parowara je ustawimy. Jeżeli chodzi o piętra, to zasady są dwie - 1. na pierwszym piętrze mięsa lub ryby, 2. na kolejnych piętrach warzywa w zależności od długości czasu gotowania - im dłużej się musi gotować, tym niżej.

Ziemniaki - 0,5 kg - 20 minut - zawsze kroję je w mniejszą kostkę niż do standardowego gotowania (tak ok. 2x2cm), solę i mieszam przed gotowaniem.

Marchew - 3-4 średnie sztuki - 20 minut - pokrojone w talarki o grubości ok. 0,5cm.

Brokuł - 1 szt. - 20 minut - podzielone na różyczki; w zależności od tego czy ktoś lubi trochę twardsze, należy skrócić czas maksymalnie do 12 minut; polecam 2-3 minuty przed końcem parowania lekko posypać brokuły solą.

Fasolka szparagowa - 0,5kg - 40 minut - odkrawamy końcówki, solimy, pieprzymy i mieszamy przed gotowaniem.

Kalafior - 1 szt. (średnia główka) - 25 minut - podzielone na różyczki; polecam 2-3 minuty przed końcem parowania lekko posypać solą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania! :)